Blog

Könyvajánló – Lukács Liza Az éhes lélek gyógyítása

Az éhes lélek gyógyítása egy pszichológiai témájú könyv, amely az érzelmi evés témáját járja körül. Dr. Lukács Liza részletesen bemutatja, hogyan kapcsolódik az érzelmi evés a lelki állapotainkhoz, és hogyan próbáljuk gyakran a táplálkozással kompenzálni a belső hiányérzeteket, szorongást vagy stresszt.

Az alábbi könyv az elsők egyike volt, amelyet már azért olvastam el, mert valóban szerettem volna jobban megismerni magam, és választ találni a miértekre. Sokkal több embert érint valamilyen formában az evészavar, mint ahogy azt gondolnánk. Közvetve vagy közvetlenül, de hatással van az életünkre.

lukács liza

Fülszöveg részlet:

Ez a könyv Neked szól, aki már hosszú ideje vívod harcodat a túlsúlyoddal vagy az evészavaroddal. Abban szeretnék segíteni, hogy az eddigi meddő próbálkozások után olyan útra léphess, amely valódi eredményekhez vezet. Nem kell erősebben küzdened vagy jobban akarnod. Nem kell más emberré válnod. Mindössze máshogy tekintened a problémára, mint eddig.

Nem mondom meg, mit tegyél, ehelyett arra biztatlak, hogy a könyvben felsorolt szempontok és példák segítségével próbálj rájönni, hogy a Te életedben vajon milyen célt szolgálhat a túlsúly, az anorexia vagy a bulimia. Ez az első lépés a tartós fogyás vagy a gyógyulás felé vezető úton.

Teljes fülszöveg: https://moly.hu/konyvek/lukacs-liza-az-ehes-lelek-gyogyitasa

Lukács Liza könyve nagyon egyszerűen és érthetően írja le a különböző evészavarokat, mint például az anorexiát, a bulimiát, és a túlevés problémáját, valamint a túlsúlyos emberek nehézségeit a fogyókúrákkal kapcsolatban. Példákat hoz páciensek által írt vagy mondott fiktív, de megalapozott részletekkel, amelyek segítenek az olvasónak felismerni a problémát önmagában is.

Az evészavaros személyek többsége „kitűnően” tudja titkolni, hogy éppen nem eszik, hánytatja magát, vagy titkon tömi magát. A külső felek sokszor ebből semmit sem vesznek észre, csak azt, hogy a beteg nagyon sovány vagy túlsúlyos. Nehéz felismerni egy kívülállónak, hogy gond van, de sokszor még magának a betegnek is.

Az anorexiás és bulimiás betegek nagy részénél annyira torzul az énkép, hogy saját magukat nem látják reálisan, túl kövérnek látják magukat, vagy nem elég jónak tartják magukat. A túlevéses betegek többsége pedig észre sem veszi, hogy problémájuk van, hiszen „miért is baj, ha időnként megjutalmazom magam egy kis finomsággal?” vagy épp túleszik magukat azzal a gondolattal, hogy „ez csak egy kis kaja, nem lesz tőle semmi bajom”. Közülük nem mind elhízott, tehát ez sem egyértelmű jele a problémának. És nem minden túlsúlyos ember evészavaros.

Mindhárom betegség típusnál problémát jelenthet a falásroham, hiszen ez egyenes úton vezet a bűntudathoz, ami még inkább rossz irányba taszítja a beteget. Ezek a betegségek szorosan összefüggnek pszichés, önismereti problémákkal vagy egy-egy traumával. A könyv írója erre helyezi a hangsúlyt, rendkívül érthetően magyarázza el az egyes okokat, persze a teljesség igénye nélkül, hiszen minden ember más és más.

lukács liza

A kötet végén megismerhetjük a pszichológiai éhség nyolc típusát is, és az egyes fejezetek végén kérdéseket találunk, amelyek segítenek elgondolkodni az adott éhségtípuson, és felismerni azt.

Fontos leszögezni, hogy ezek a betegségek nagyon komolyak, még a túlevés is, ami talán a legalattomosabb módon lapul meg észrevétlenül akár évtizedekig, mire a beteg felismeri magán. Ha egyáltalán felismeri, mert lehet, hogy valaki csak túlsúlyosként vagy a fel nem ismert evészavarral éli le az életét.

A könyv nem nyújt megoldást ezekre a problémákra, csupán egy támpontot, egy információs bázist ad, amiből építkezhetünk és elindulhatunk. Lukács Liza többször is hangsúlyozza a könyvében ezen betegségek komolyságát és a pszichés összefüggéseket. Erősen ajánlja terapeuta, pszichológus vagy más szakember igénybevételét, mert aki ilyen problémával küzd, nagy eséllyel nem fog magától kilábalni belőle.

A könyv végigolvasása és saját tapasztalataim alapján mondhatom, hogy aki ilyen betegséggel küzd, ne szégyelljen segítséget kérni. Ha pedig egy hozzátartozód szenved ebben, nyújts neki segítő kezet, támogasd.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük